Mianem “Master Unitu” określa się miejsca, które mają stać się wzorcowym przykładem działania społeczno – ekonomicznego systemu PROUT (Progressive Utilization Theory – Teorii Powszechnego Użytkowania). Systemu, który w przeciwieństwie do rozbudzającego chciwość, zawiść i egocentryzm kapitalizmu jest wizją świata opartego na wzajemnej współpracy, zaufaniu i pomaganiu innym.
Sam Prout to holistyczna wizja ekonomicznej demokracji – systemu, w którym podstawowy sektor gospodarki zajmują spółdzielnie. Dzięki temu większość decyzji o charakterze regionalnym mogą podejmować ich właściciele, którymi są pracownicy. Demokracja ekonomiczna Proutu ma za zadanie stworzenie jak najbardziej samowystarczalnych regionów społeczno-ekonomicznych, których mieszkańców łączą język, kultura, którzy mieszkają na tym samym terenie. Zapewnienie wszystkim pięciu podstawowych potrzeb – żywności, odzieży, schronienia, edukacji i opieki medycznej – jest głównym zadaniem wspólnot, jakie powstają w momencie zakładania przedsiębiorstw kooperacyjnych.
Master Unity na całym świecie mają pokazać ludziom, że kluczem do szczęścia jest współpraca. Poprzez wspólne decydowanie i wspólną odpowiedzialność za źródło utrzymania, którym staje się Master Unit, ale może być nim każda spółdzielnia, społeczność zaczynają łączyć nici wzajemnego zrozumienia, wspierania się i bliskość. Jest to zupełnym przeciwieństwem kapitalistycznego podejścia “Zdobądź edukację i dobrą pracę a potem próbuj zagarnąć dla siebie co się da.” Prout i Master Unity mają pokazać ludziom, że jesteśmy stworzeni do życia we wspólnocie i że poprzez taki styl życia jesteśmy w stanie rozbudzić w sobie miłość do innych ludzi, chęć pomagania sobie nawzajem oraz wiarę i zaufanie do innych.
Ponieważ głównym założeniem gospodarki Proutu jest samowystarczalność, nie ma w niej miejsca dla importu żywności, którą można wyprodukować samemu, dając tym samym miejsce pracy dla miejscowej ludności. Prout to nie multikorporacje pełne ludzi bez tożsamości i bez prawa do głosu, lecz tysiące, miliony kooperacyjnych, spółdzielczych firm, w których każdy zarabia tyle, ile włożył w firmę pracy, w których każdy ma prawo wypowiedzieć się co do przeznaczenia zarobionej nadwyżki – może to być premia motywacyjna dla pracowników lub uznaniowa dla menadżera, może to być inwestycja w dalsze rozwijanie przedsiębiorstwa. Istotne jest, iż tak w spółdzielniach Proutu, jak i w Master Unitach, każdy człowiek ma znaczenie, praca wszystkich liczy się jednakowo, a o tym, jakie wynagrodzenie mają menadżerzy, decyduje ich praca oraz ludzie, którzy im zaufali i powierzyli kontrolę nad firmą.
Dada Vanditananda jest aczarją - mnichem, który poświęcił swoje życie służeniu ludziom. Pochodzi z Indii i został przydzielony do prowadzenia Master Unitu w Głębocku. Jest gospodarzem i opiekunem tego miejsca. Dada jest lekarzem homeopatą, lecz nie jest to jego główna misja w życiu. Przede wszystkim jest nauczycielem jogi i medytacji.